DOLAR 18,8316 0.02%
EURO 20,2102 0.04%
ALTIN 1.138,270,57
BITCOIN 4346970,51%
Kahramanmaraş
-5°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Giyilebilir Teknoloji Kullanımı %27 arttı

Giyilebilir Teknoloji Kullanımı %27 arttı

ABONE OL
Mayıs 3, 2022 13:25
Giyilebilir Teknoloji Kullanımı %27 arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2000 yılların girmesi ve milenyum çağının başlaması ile teknolojide  ve giyilebilir teknolojide yapılan büyük atılımlar gerçekleşti.  Tuşlu telefonlar yerini akıllı telefonlara bırakırken, Bilgisayar teknolojilerinde ki gelişim bütün dünyada büyük bir devrim yarattı.

2000’li yıllarda 2D ve 80’lerin başında piyasaları altüst eden 3D oyunlar yerini çok boyutlu oyunlara bırakırken 2010 yılından sonra artık işler daha da gerçekçi bir boyut almaya başladı. Giyilebilir teknolojilerin gelişmesi ile iletişim, sağlık, bilgisayar oyunu ve sinema sektörü gibi birçok alanda büyük gelişimler ve kolaylıklar sağladı.

Giyilebilir teknolojinin en basit örneği akılla saatler, hem iletişim, hem sağlık alanında büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu teknolojiler insanlar tarafından giyilerek sensorlar yardımı ile hayatı daha kaliteli hale getirebiliyor. Akıllı saatler ve akıllı gözlükler bu teknolojinin en ulaşılabilir ürünleri haline geldi. Wifi ve Bluetooth teknolojisi ile hayatımıza giren bu ürünler, Eğlence, eğitim, sağlık, iş, bilgi alma, sosyalleşme, güvenlik gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Giyilebilir Teknoloji Kullanımı %27 arttı

 GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİNİN TARİHİ GELİŞİMİ

Giyilebilir teknolojiler kol ve köstekli saatlerin icadı ile aslından 20. yüzyıldan önce çoktan hayatımıza girmiştir. 1904 yılına kadar saatler erkeklerde kıyafetlerinin üzerine asılarak, kadınlarda ise bir bilezik gibi kullanılmaya devam ediyordu. Fakat Havacı Alberto Santos-Dumont uçakla havalanırken bu saat teknolojilerin çok zor şekilde takip edilmesinin ardından saatleri erkek kadın bilekte tutmaya yarayan bir prototip yarattı.  Bu prototiple ilk giyiler bilir teknolojinin gelişiminin yolu açılmış oldu.

Giyilebilir Teknoloji Kullanımı %27 arttı

GİYİLEBİLİR TEKONOLİYE İLGİ 3 KAT ARTTI

Günümüzde ticari olarak çok büyük bir getirisi olan bu teknolojilerde 2021 yılına göre satışları yüzde 27 artarak büyük bir atağa geçti. Ortalama harcama tutarları ise yüzde 55 artış gösterdi.

Sanal Gerçeklik, Metaverse gibi alanlarda geliştirilen gözlükler, sağlığı ve sosyalleşmeyi takip etmek adına üretilen akıllı saatler, fitness bilgilerini takip etmek için takılan akıllı bileklikler ve Çocuklarını, araçlarını hayvanlarını takip etmek için üretile Gps saatlere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

2022 yılının il dört ayında vatandaşlar ticaret sitelerinde bu cihazlara aramaları akıllı saatlerde % 34, bebek ve çocuk takip cihazlarında % 31, giyilebilir sağlık ve spor cihazlarında % 16’lık bir artış gösterdi. 

Bu verilere göre 2021 yılına göre Türkiye’de giyilebilir cihaza 3 kat daha rağbet arttı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.